93 Yaşındaki ‘Kurt’ Yatırımcı , Apple Hisselerini Satarak 189 Milyar Dolar Nakde Ulaştı

ABD’nin Nebraska eyaletindeki Omaha şehrinde düzenlenen Berkshire Hathaway’in yıllık hissedarlar toplantısı, dünyaca ünlü milyarder yatırımcı Warren Buffet’ı dinlemek için hafta sonu on binlerce kişiyi bir araya getirdi. 93 yaşındaki Buffett’ın CEO’su olduğu şirketin toplantısı, her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgiyle karşılandı. Habertürk’te yer alan habere göre; Ancak bu yıl önceki yıllara kıyasla çok daha fazla kişinin, 450 bin nüfuslu Omaha’ya gelerek toplantıyı yerinde izlemesi dikkat çekti.

NET KÂRI DÜŞTÜ

Toplantıda açıklanan verilere göre 2024’ün ilk çeyreğinde Berkshire Hathaway’in net kârı geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 64 düşerek 12.7 milyar dolar oldu. Buffett’ın daha çok odaklandığı faaliyet kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 artarak 11.2 milyar dolara çıktı.

189 MİLYAR DOLARLIK NAKİT POZİSYONU

Berkshire Hathaway’in sonuçlarında bir diğer dikkat çeken kalem ise nakit pozisyonu oldu. Firmanın nakit ve nakit benzeri varlıkları ilk çeyrek sonu itibarıyla 188,99 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı. 2023 sonunda söz konusu miktar 167,64 milyar dolar seviyesindeydi. Buffett mevcut kooşullarda nakit pozisyonunu yükseltmenin kendisini kesinlikle rahatsız etmediğini ifade etti.

BERKSHIRE HATHAWAY’İN NAKİT POZİSYONU 189 MİLYAR DOLARA DAYANDI

115 MİLYON ADET APPLE HİSSESİ SATTI

Nakit pozisyonundaki bu yükselişin önemli bir bölümü Apple hisselerinin satışından geldi. Berkshire Hathaway ilke çeyrekte elindeki Apple hisselerinin yüzde 13’üne denk gelen 115 milyon adet hissenin satışını gerçekleştirdi. Söz konusu hisselerin değeri bugünkü seviyesi üzerinden hesaplandığında yaklaşık 21 milyar dolar ediyor. Bu satışa rağmen Apple, Berkshire Hathaway’in elindeki 336 milyar dolarlık portfolyanun yüzde 40’ını oluşturmaya devam ediyor.

DUYGULANDIRAN ANLAR

Bu arada söz konusu toplantının bir diğer önemi de 28 Kasım 2023’te vefat eden Charlie Munger’ın eksikliği oldu. 99 yaşında vefat eden Charlie Munger 1978 yılından bu yana Buffett’ın başkan yardımcılığını yürütüyordu. Buffett yıllardır alıştığı üzere konuşmasının ardından sözü ‘Charlie’ diyerek yardımcısına bıraktı. Ancak Charlie Munger’ın yerinde artık Buffett’ın bir sonraki Berkshire Hathaway CEO’su olarak ilan ettiği Greg Abel oturuyordu. Buffett’ın hatasını anlayıp kendisini düzeltmesinin ardından toplantıyı takip edenlerden alkış aldı. Abel, ise Munger ile karıştırılmaktan onur duyduğunu belirtti.

“NEDEN SON GÜNÜ BEKLEYESİNİZ Kİ”

Toplantıda “Eğer Charlie ile bir gününüz daha olsaydı ne yapmak isterdiniz” diye sorulması üzerine ise Buffett, Munger ile pek çok günü zaten son günleri gibi geçirdiklerini belirterek şu tavsiyede bulundu: “Kendinize sormanız gereken şudur: ‘Son gününüzü kiminle geçirmek istersiniz?’ Ve bunun ardından o kişiyle olabildiğince sık görüşmenin yolunu bulun. Neden son günü bekleyesiniz ki?”

Buffett sözlerini “Sadece sizin değil kendimin de gelecek yıl buraya gelebilmesini umuyorum” leklinde tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir